Emir & Yücel Kuyumculuk - Pırlanta ve Kuyumculuk | Tel:0216 465 37 99,

GENEL BİLGİLER

C.

Bir pırlantanın kesim kalitesini belirlemek için, optik bir ölçüm cihazından faydalanılarak pırlantanın 3 boyutlu bir analizi yapılır, ölçülerinin birbirine olan oranları ve köşelerin açıları saptanır. Bu oran ve açılar arasındaki ilişki, ışının pırlantaya nasıl girdiği ve çöktüğünü belirleyen en önemli etkenlerdir. Bu oran ve açılar kullanılarak ışının pırlantaya sağladığı kıvılcım ve ışıltı derecesini saptamak mümkündür.

S?Neden seçtiğim pırlantanın sertifikasında kesim kalitesi belirtilmemiş?
C.

Yuvarlak kesim pırlantalar dışındaki pırlanta biçmleri hakkında herkesin kabul ettiği ideal oranlar henüz oluşmadığından, GIA, HRD ve AGSL gibi laboratuarlar bu farklı biçimlere kesim kalitesiyle ilgili bir not vermemektedirler.

S?Cila ve simetri nedir? Işıltıyı nasıl etkiler?
C.

Cila bir pırlantanın fasetlerinin düzgünlüğünü, simetri ise, fasetlerin birbirlerine olan uyumunu ifade eder. Bu iki konu pırlantanın ışıltısı için kayda değer önem taşısalar da, pırlantanın esas güzelliği kesim kalitesiyle bağlantılıdır.

S?Floresans nedir ve pırlanta rengini nasıl etkiler?
C.

Floresans (fluorescence) bir pırlantanın ultraviole ışına tutulduğunda renk değiştirip değiştirmediğini ifade etmek için kullanılan terimdir. Pırlantanın güzelliçini değiştiren bir faktör olmadığı halde, pırlanta piyasasında floresansı yüksek olan pırlantalar hiç ya da az floresans barındıran pırlantalardan daha uygun fiyata satın alınabilirler. Bu anlamda yüksek floresanslı pırlantalar bir fırsat olarak görülebilirler.

S?Fantezi renkli pırlanta nedir ve Pırlanta.net'de bu pırlantalardan bulabilir miyim?
C.

Fantezi renki pırlantalar, çok çok nadir bulunan bir doğa fenomenidir. Eğer elmas yerin altında oluşurken, belli başlı elementlerin etkilerine maruz kalırsa, gökkuşağının herhangi bir rengini (pembe, sarı, turuncu, kırmızı, mavi ve yeşil) alabilir. Yapay etkilerle renklendirilmiş olan pırlantalar da mevcuttur.